גאים להציג את פינאלה 2023 — שתים־עשרה עבודות גמר בבכורה מאת סטודנטים שנה ד׳ בחזותי. העבודות הן קצה מרגש ומאתגר של תהליך אשר נפרש על פני ארבע שנות לימוד. העבודות משקפות את המושגים, התשוקות והשאלות הבוערות שמפעילות כל אחת ואחד מהם בניסיון לנסח את היחסים עם פעולת המופע.

אוצרות תמידית

את שיעור לקראת פינאלה הובלנו בשנתיים האחרונות – אוצרת ואמן. אוצרת מלווה אמנים בתוך תהליך ההתהוות של יצירתם כעדה קרובה, אמן מכיר מבפנים את המכניקה והאתיקה של הפעולה האמנותית, את האופן העדין והשברירי וההכרחי בו היא נרקמת. הפעולה האוצרותית והפעולה האמנותית יכולים להיתפס כשני כוחות המושכים לכיוונים מנוגדים. האמן/ית (פינאליסט במקרה הנוכחי) מבקשים פעמים רבות להשאיר את הקלפים מוסווים, קרוב ללב. לשמור את כל האפשרויות פתוחות להיות ה-כ-ל ! הרי כל צעד, וכל מילה שנאמרת על העבודה העתידה להתגשם, עשויה לכפות עליה התחייבות ומקבעת אותה לרצפה. יש בכך גם מהאמת. לרוב פעולת האמנות נסתרת זמן רב מהעין, חמקמקה, לא מובנת, לא מעוניינת, לא נגישה. כשאנחנו עושים אמנות משמע שאנחנו למעשה מגלים אמנות. ואולי ניתן לומר שאמנות לא נעשית אלא מתגלה. לעומת טקטיקות המילוט העליזות הללו הפעולה האוצרותית בכוחה לתבוע מאיתנו להאט ולהתבונן. ולהתעקש שהמבט הזה ישאר פנימי, לא יהפוך למבט על הדברים, אלא מתוכם. ומתוכם לראות את הקיים, את המתבקש, את ההכרחי, לזהות את מה שעוד חסר, שעדיין בתהליכים של הרקמות אורגנית. האוצרות מציעה להזמין מבטים אחרים להיות חלק מהתהליך, ולאפשר לחרוג מעבר לעצמנו. האוצרות בכוחה לאפשר לנו לחזור ולהיזכר במקור, בגרעין הפנימי שתמיד מניע אותנו – מאיפה באנו, מדוע שוב ושוב אנו יוצאים אל אותה הדרך. לסמן מסלול או לראות אותו לראשונה. 

המפגש עם מחזור 2023 שם במוקד את רשת הקשרים בין כוכבי הלכת החד פעמיים שמרכיבים אותו. שמנו ליבנו אל סבך היחסים הבינאישיים והיצירתיים שמלבים את נשמת המחזור הנוכחי. היחסים היו אחד הדברים המשמעותיים ביותר שתרגלנו יחד, איך לזכות במבט, במחשבה, בעומק, את המהלכים ששותפינו לכיתה עמלים עליהם, איך לתת עדות שמעניקה מקום, ערך, משמעות לקולגה. והבנה כנה שאותו המבט שאני מפנה לאחר, הוא זה שמעניק ליצירה שלי משמעות. ראינו יחד איך מבט קשוב, ער וחומל מעורר סביבו מערבולת מרגשת של משמעות שסופה אינו ידוע.

הפעולה האוצרותית והפעולה האמנותית מתקיימות בכל רגע במקביל ובאופן תמידי. הן כוחות ומשבי רוח שרוצות לעורר, ליצור תנועה וטרנספורמציה. עבור שנינו הייתה זו שמחה כבירה להיות חלק מהתהוות של דבר, שהוא ממש פלא. פלא היצירה. 

הילה כהן שניידרמן וגיא גוטמן